пʼятниця, 8 березня 2019 р.

6 клас. Урок 2

Урок № 2
Тема. Поняття про міф. Основні тематичні групи міфів (про створення і будову світу,
про героїв, календарні). Відображення єдності людини й природи в міфах різних народів.
Популярні міфологічні образи, сюжети, мотиви різних народів. Грецькі міфи. Міф про
Прометея
Мета: ознайомити учнів з міфом як формою колективної свідомості первісних людей;
розвивати критичного мислення, виховувати інтерес до осмислення міфологічних творів.
Обладнання: додаток (2 слайди): ілюстрації М. Тімакова, тексти міфів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Бо давній грек хоч віку молодого, та знав, що
світ складається із див.
Л. Костенко
І. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя. Ще з прадавніх часів наші предки прагнули зрозуміти, як виникли
земля, небо, вода, хто створив людей, тварин, рослини. Вони складали розповіді, в яких
відображалися їхні уявлення про грізний, незрозумілий світ, богів, духів,
явища, від яких залежало їхнє життя...
Минали століття. Ці старовинні розповіді, що передавалися з вуст в уста, почали називати
міфами (з грецької – «слово, переказ»).
Із часом їх записали і зібрали разом як твори усної народної творчості. У змісті міфів
різних народів є чимало схожого: у них розповідається про богів, духів, створення світу,
героїчні подвиги, про те, як виникали ремесла, міста.
Отже, міфи є колективною творчістю первісних людей. Їх називають колискою людської
уяви та творчості.
ІІ. Актуалізація опорних знань (стратегія «Знаю. Хочу знати. Вивчив»).
Методичний коментар: учні створюють у робочих зошитах таблицю (перша колонка –
«Знаю», друга – «Хочу знати», третя – «Вивчив»), на цьому етапі уроку працюють над
заповненням першої колонки, пригадуючи все, що вони вже знають про міфи.
Знаю Хочу знати Вивчив
1. Міфи – продукт
колективної творчості
первісних народів.
2. Кожен народ має свою
міфологію.
3. Відомі міфи про
Геракла, Прометея тощо.
Чому міфи
називають
колискою
людської уяви та
творчості?
Заповнюється на наступному етапі уроку
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Самостійна робота учнів із підручником.
Методичний коментар: учні отримують завдання прочитати відповідний розділ
підручника та підготуватися до заповнення третьої колонки таблиці.
2. Обговорення вивченого та заповнення таблиці.
Знаю Хочу знати Вивчив
1. Міфи – продукт
колективної творчості
первісних народів.
2. Кожен народ має свою
міфологію.
3. Відомі міфи про
Геракла, Прометея тощо.
Чому міфи
називають
колискою
людської уяви та
творчості?
1.Міф – (від грец. Μύθος —
казка, переказ, оповідання) — розповідь
давніх людей про богів, демонів і героїв та
історії про походження світу, богів і
людства.
2. Міфологія – наука, що вивчає міфи;
сукупність міфів одного народу.
3. Міф відрізняється від казки.
4. Основні тематичні групи міфів :
– міфи про походження світу та Всесвіту,
так звані космогонічні міфи;
– міфи про походження людини й
виникнення суспільних відносин- це
антропогонічні міфи;
– міфи про культурних героїв, які
познайомили людей з культурними
цінностями й благами;
– календарні міфи - це міфи, пов’язані з
циклом календарних обрядів, як правило, з
аграрною магією, орієнтованою на
регулярну зміну пір року, особливо на
відродження рослинності навесні, на
забезпечення врожаю.
5. Одна з найбагатших міфологій –
міфологія давніх греків
Методичний коментар: довідковий матеріал для вчителя для характеристики міфів
розміщено у word-документі до уроку.
3. Робота з міфом про Прометея (слайди 1-2).
– Усний переказ учнями міфу.
– Робота з порівняльною характеристикою Прометея та Зевса (заповнення таблиці).




ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого на уроці.
1. Обговорення епіграфа до уроку.
2. Чому Прометея називають тираноборцем?
ІV. Оцінювання роботи учнів на уроці.
V. Домашнє завдання
Для всіх учнів.
1. Прочитати міфи про Геракла («Авгієві стайні» та «Пес Кербер»), підготуватися до їх усного
переказу.
2. Повторити вивчене про міф.
Індивідуальне завдання.
Прочитати міф про Дедала та Ікара, підготуватися до усного переказу подій від імені Дедала.

Немає коментарів:

Дописати коментар