Урок № 1
Тема. Література як вид мистецтва. Художній образ
Мета: організувати для роботи з підручником, формувати мотивацію навчально-пізнавальної
діяльності; актуалізувати знання про літературу як вид мистецтва, з'ясувати поняття
«художній образ»; обговорити значення художньої літератури в становленні особистості,
житті людства, виховувати любов до читання.
Обладнання: додаток (3 слайди): тема, запитання до бесіди; виставка програмових творів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Сонце освітлює людині шлях,
книжка дає їй крила.
Народна мудрість
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя. Рік тому, такого самого, як і сьогодні, вересневого дня розпочали ми
подорож сторінками світової літератури. Перед нами розгортались картини минулих епох, а
надії і тривоги різних народів приходили до нас в образах казок, в яких добро завжди
перемагає. Ми познайомилися з письменниками різних країн і побачили, що всі вони
захоплюються людьми сильними і добрими, хочуть, щоб ми жили у правді, злагоді і мирі
(слайд 1).
2. Робота з епіграфом.
– Народна мудрість говорить: «Сонце освітлює людині шлях, книжка дає їй крила».
– Як ви розумієте ці слова?
– Про що, на вашу думку, піде мова на уроці?
3. Фронтальна бесіда (слайд 2).
– Пригадайте, що таке фольклор і які жанри фольклору ви знаєте.
– Які казки народів світу ви пам’ятаєте?
– Пригадайте ваші улюблені вірші, в яких поети змальовували красу природи.
– Що розповів про світ природи Ернест Сетон-Томпсон в оповіданні «Лобо»?
– Які епізоди повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» вам запам’яталися?
– Розкажіть про «гру в радість» персонажів повісті Е. Портер «Поліанна».
– Які каламбури із казки Л. Керролла «Аліса в Країні Див» вам запам’яталися?
– Опишіть світ, створений казками Туве Янсон.
Слово вчителя. Прочитані книги відкривають перед нами безмежні обрії знань. Написані в
далеких від нас країнах, іншою мовою, вони приходять до нас у перекладах, і герої цих книг
стають для нас добрими друзями. Ці твори не знають кордонів, долаючи простір і час.
Дивовижна сила літератури...
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з підручником, його структурою, авторською передмовою.
2. Опрацювання теорії літератури з даної теми.
Слово вчителя. Із давніх-давен людина тягнеться до образного осмислення життя. Так
виникло мистецтво. Зародившись у первісному суспільстві, воно стає найважливішою
складовою духовної культури людини, людства в цілому. Вирішальна ознака усіх видів
мистецтв – образність: в архітектурі та скульптурі – пластичні образи, в живописі – зорові,
танцювальному мистецтві й пантомімі – динамічні, рухові; музиці – звукові; театрі й кіно –
сценічні...
Художня література – один із найпопулярніших видів мистецтв. Її ще називають
мистецтвом слова або красним письменством, бо вона відтворює картини людського життя
образним словом. А стає образним слово тоді, коли не лише називає предмети чи явище, а й
узагальнює, викликає певні переживання, дає оцінку, тобто має певну емоційність. Отже, у
художньому творі словесний образ є ключовим.
Словникова робота.
Художній образ – узагальнена картина людського життя і навколишнього світу (людина,
природа, предмет, подія, явище), втілена в індивідуальну мистецьку форму творчою уявою
художника. Ця картина створюється за допомогою естетичного сприйняття, тобто з погляду
прекрасного.
У літературі є дуже багато творів, у яких створені образи, що хвилюють кожне покоління
людей, образи, які надихають на творчі пошуки митців різних часів. Для кожного із нас
величезне значення мають образи Христа, Богоматері та інші біблійні образи. Такі образи
мають назву «вічних», бо вони носії рис, які завжди притаманні людині.
Словникова робота.
Вічні образи – це літературні образи, які за глибиною художнього узагальнення виходять за
межі конкретних творів та зображеної в них історичної доби, містять у собі невичерпні
можливості філософського осмислення буття.
3. Робота з підручником.
Методичний коментар: учні читають статтю підручника «Художній образ» та
виписують у робочі зошити визначення понять: художній образ, традиційний образ, вічний
образ.
ІІІ. Узагальнення та закріплення вивченого.
– Які види мистецтва ви знаєте?
– Назвіть засоби відображення життя у різних видах мистецтва.
– За яких умов слово стає образним?
– Чим художній образ відрізняється від речей, предметів, явищ реального світу?
– Назвіть традиційні образи українського і зарубіжного фольклору.
– Наведіть приклади вічних образів із фольклору, прочитаних літературних творів, знайомих
видів мистецтва.
– Які ви знаєте висловлювання про значення книги у житті людства?
ІV. Домашнє завдання (слайд 3).
Для всіх учнів.
1. Опрацювати літературознавчі поняття та вміти навести приклади з творів.
2. Підготувати усну розповідь про улюблену книгу, яку прочитали влітку.
3. Прочитати міф про Прометея, підготуватися до усного переказу.
Індивідуальні завдання.
1. Взяти інтерв'ю у своїх батьків чи інших дорослих, сформулювавши 2-3 запитання на тему
«Роль художньої літератури у моєму житті».
2. Розв’язати кросворд «Літературний».
незрозумілий світ, богів, духів,
явища, від яких залежало їхнє життя...
Немає коментарів:
Дописати коментар